Dodaj produkty podając kody
Grzejniki niskotemperaturowe – co warto o nich wiedzieć?
Czynnik grzewczy grzejników niskotemperaturowych wynosi maksymalnie 55 st. C. W standardowych grzejnikach, czyli wysokotemperaturowych systemach grzewczych, temperatura wody może wynosić nawet 80 st. C. Jak więc kaloryfery niskotemperaturowe są w stanie zapewnić domownikom ciepło i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak działają grzejniki niskotemperaturowe?
- Czy można łączyć grzejniki niskotemperaturowe i pompy ciepła?
- Ile kosztują grzejniki niskotemperaturowe?
- Jakie są zalety grzejników niskotemperaturowych?
Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają?
W ostatnich latach na rynku grzewczym pojawiły się tak nowatorskie rozwiązania, jak grzejniki niskotemperaturowe. Dzięki nim w nowoczesnych mieszkaniach i domach można zadbać o swój komfort cieplny. Dzisiejsze obiekty budowlane posiadają solidną izolację, która nie przyczynia się do nadmiernych strat ciepła, dlatego z powodzeniem można w nich instalować grzejniki niskotemperaturowe. Rozwiązanie to cechuje się wysoką energooszczędnością, co przekłada się na dbałość o środowisko naturalne.
Grzejniki niskotemperaturowe posiadają zwiększoną powierzchnię grzewczą, dlatego też ciepło rozkłada się równomiernie w danym pomieszczeniu. Podczas ich produkcji wykorzystuje się surowce o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła, co przekłada się na emisję energii nawet w sytuacji, w której występują nieznaczne różnice temperatury pomiędzy instalacją a otoczeniem. Wiele grzejników niskotemperaturowych wyposażonych jest w regulator wewnętrzny, odpowiadający za cyrkulację powietrza.
Grzejniki niskotemperaturowe mogą mieć różną budowę. Bardzo często można spotkać się z kaloryferami wyposażonymi w rury ułożone na kilku poziomach. Rury te są podłączone do zasilania i powrotu c.o. Lamelki wykonane z aluminium pobierają ciepło od czynnika przepływającego w rurach, nagrzewają się i oddają energię do powietrza napływającego dolnymi otworami. Możesz również zdecydować się na funkcjonalny radiator wyposażony w dość gęste ożebrowanie o jeszcze większej powierzchni grzewczej.
Grzejniki niskotemperaturowe a pompa ciepła
Grzejnik niskotemperaturowy może współpracować z ekologicznymi systemami grzewczymi. Najczęściej łączy się go z pompą ciepła powietrzną, która jest prosta w montażu, a jej koszty eksploatacji są niskie. Wielu konsumentów poszukujących funkcjonalnych kaloryferów wybiera grzejniki klimakonwektorowe, czyli rewersyjne radiatory dynamiczne, które świetnie pracują na parametrach wykorzystywanych przy ogrzewaniu podłogowym. Dlatego też nie ma przeciwwskazań, aby współpracowały z pompą ciepła. Grzejniki klimakonwektorowe nie tylko ogrzeją dom zimą, ale również ochłodzą go latem. Oprócz tego ich wzornictwo jest raczej minimalistyczne, dlatego można je z powodzeniem instalować w każdym pomieszczeniu.
Grzejniki elektryczne niskotemperaturowe również mogą współpracować z pompą ciepła. Dodatkowo w ich przypadku nie ma konieczności przebudowy instalacji grzewczej w danym mieszkaniu. Wielkość i model radiatora dobierany jest na podstawie parametrów pracy systemu grzewczego i zakładanej mocy.
Ile kosztują grzejniki niskotemperaturowe?
Cena grzejników niskotemperaturowych może wynosić od 300 do nawet 2000 zł. Ostateczny koszt uzależniony jest on kilku czynników:
- Parametrów,
- Systemu sterowania,
- Powierzchni,
- Sposobu podłączenia,
- Miejsca podłączenia,
- Wzornictwa,
- Zastosowanych materiałów,
- Dodatkowych akcesoriów.
Warto pamiętać, że grzejniki niskotemperaturowe powinny odpowiadać potrzebom wszystkich mieszkańców danego budynku. Dzięki temu są w stanie zagwarantować komfort cieplny w każdym pomieszczeniu. Jeśli nie wiesz, jakie grzejniki niskotemperaturowe powinieneś wybrać, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, aby nie popełnić żadnego błędu. Oprócz dobrze dobranych parametrów warto również postawić na wzornictwo dopasowane do danego pomieszczenia. Grzejniki te są dostępne w różnych wzorach i kolorach, dlatego z pewnością dobierzesz coś, co spełni Twoje oczekiwania.
Jakie są zalety grzejników niskotemperaturowych?
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego miałbyś wybrać grzejniki niskotemperaturowe, poniżej znajdziesz kilka zalet, które z pewnością przekonają Cię do ich zakupu:
- Mniejsze zużycie energii – grzejniki niskotemperaturowe pobierają nawet do 30% mniej energii niż tradycyjne grzejniki. Dlatego stanowią jedną z najlepszych alternatyw dla standardowych kaloryferów.
- Równomiernie rozprowadzają ciepło – dzięki temu są w stanie zapewnić wysoki komfort termiczny w każdym pomieszczeniu.
- Nie wzbijają kurzu i innych alergenów – nie wymuszają zbyt dużej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu wokół domowników nie krąży zbyt wiele roztoczy. Stanowią więc bardzo dobre rozwiązanie dla osób chorujących na alergie.
- Mogą współpracować z pompami ciepła, ogrzewaniem podłogowym i kolektorami słonecznymi – i to bez konieczności przerabiania instalacji grzewczej.
- Posiadają wysoką trwałość, dzięki czemu stanowią inwestycję na lata.
- Umożliwiają samodzielną regulację – nieskomplikowana obsługa.
- Innowacyjne rozwiązanie o nowoczesnym designie, które dopasuje się do większości dzisiejszych obiektów budowlanych.
Grzejniki niskotemperaturowe są poniekąd rozwiązaniem uniwersalnym i niedrogim. Mogą współpracować z ekologicznymi systemami grzewczymi, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Jeśli więc marzy Ci się właśnie takie rozwiązanie, zapoznaj się z nim i podejmij dla siebie najlepszą, możliwą decyzję!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Autor: Małgorzata Buchkovska